Když vědě teče do bot aneb Zakázané pravdy

Postavili Sfingu v Gíze staří Egypťané před čtyřmi tisíci let, nebo ji má na svědomí starší naprosto neznámá civilizace? Co vlastně víme o dějinách lidstva?

Zakázané pravdy

Koncem 90. let minulého století si americký amatérský egyptolog John Anthony West všiml, že podstavec, na němž v egyptské Gíze leží tělo proslulého lva s lidskou hlavou, nese stopy vodní eroze. Zvláštní bylo, že na okolních pyramidách, jejichž vznik je datován do stejné doby, nic takového k nalezení není. Se svými pozorováními se svěřil geologovi Robertu Schochovi.

Vyrazili spolu do Egypta a Schoch po důkladném zkoumání přímo na místě souhlasil s Westovým názorem - voda se v této dnes vyprahlé pouštní oblasti nalézala asi devět tisíc let před naším letopočtem, a Sfinga je tudíž přibližně dvakrát starší, než se dosud předpokládalo. Podivné na této teorii je snad jen to, že by ji musela postavit civilizace, o níž vůbec nic nevíme. Prostě odkudsi přišla, vysochala Sfingu, nic jiného po sobě nezanechala a zase tajuplně zmizela.

Malí Egypťané se ve školách učí, že jsou hrdými potomky stavitelů Sfingy a pyramid a na tomto dědictví je založena celá filozofie dnešního egyptského státu. Proto po zveřejnění podivné teorie o vodní erozi, která by fakticky přepsala dějiny, zavládla lehká panika a oba američtí badatelé byli z Egypta promptně a více méně v tichosti vypovězeni.

V roce 1993 však americká televizní stanice NBC odvysílala o nové teorii dokumentární pořad, který odstartoval lavinu protestů. Do jejich čela se postavil šéf egyptského úřadu na ochranu památek Zahí Hawás a po bok se mu postavil egyptolog Marc Lehner, který je považován za největší světovou kapacitu právě na Sfingu. Schocha rychle obvinil z „ignoranství a necitelnosti", čímž spor z profesionální roviny shodil do roviny osobní a o faktech se kdokoli odmítl bavit.

Přesně v tomto duchu se následně odehrávala konference o stáří Sfingy, na níž se sešli Hawás, Lehner a Schoch a na níž Westa nepustili, protože je amatér a nemá náležité akademické vzdělání. Skutečné stáří Sfingy je tedy dál nejasné, ale navzdory tomu to experty nechává v klidu.

Před časem mi to potvrdil i náš přední egyptolog docent Břetislav Vachala: „To říkali geologové, ale egyptologové to nepřijali. My Sfingu datujeme stále do doby čtvrté dynastie Ráchefa, tedy stavitele prostřední gízské pyramidy."

Podivné kameny z Ica

Nic se tedy neděje, nicméně otazníky zůstávají. Proč se egyptologové brání důkladnému prověření této teze? Bojí se, že by se kvůli novému datování vzniku Sfingy dosud uznávaná časová linie vývoje civilizací sesypala jako domeček z karet? Naše věda tvrdí, že vše započalo v Sumeru ne dříve než čtyři tisíciletí před naším letopočtem a že předtím žádná vyspělá civilizace neexistovala. Konec diskusí. Jakékoli zpochybnění této teorie by totiž archeologii i historii jako vědeckou disciplinu proměnily v naprosté zbytečnosti. A navíc, vzhledem k tomu, že teorie „kulturní evoluce" je úzce spjatá s evolucí Darwinovou, hraje se najednou o hodně.

Lze tím tedy vysvětlit, proč dnes raději přehlížíme množství faktů, anomálií i nevysvětlitelných skutečností? Možná ano a neděje se tak jen třeba v Egyptě.

V roce 1966 získal peruánský archeolog Javier Cabrera od jednoho chudého negramotného farmáře z vesničky Ica podivný kámen. Byla na něm vyryta ryba, která podle našich poznatků dávno vyhynula. Cabrera vyhledal rolníka znovu a odnesl si víc kamenů, které se prý válely na břehu potoka po jedné z lokálních záplav. Cabrera začal kameny sbírat a zakrátko jeho sbírka „kamenů z Ica" čítala tisíce kusů a s jejich počtem rostla i jejich podivuhodnost - byly na nich totiž umělecky vyryty například souboj člověka s dinosaurem, muž s teleskopem, chirurg provádějící operaci nebo mapy dnes neexistujících kontinentů.

Podrobné zkoumání v německých laboratořích potvrdilo, že kameny jsou staré několik set tisíc let. Všichni přitom víme, že lidé nežili současně s dinosaury a že homo sapiens existuje teprve nějakých sto tisíc let.

Jakmile se zprávy o záhadných kamenech dostaly do médií, vložili se do hry uznávaní vědci celého světa. Obvinili peruánskou vojenskou vládu, že její zákony na ochranu památek jsou děravé (Cabrera kameny od rolníka totiž kupoval), a ta milého farmáře zatkla. Při „výslechu" se po několika hodinách „pňznal", že všechny kameny našel v jedné jeskyni a pak do nich sám ryl výjevy.

Vývojová linie lidstva, alespoň tak, jak ji traktuje naše věda, zůstala zachována. A s ní zůstaly i otázky: Odkud ten negramota znal výjevy, techniky i vyhynulá zvířata, které nikdy nemohl vidět? Opravdu několik desetiletí vyrýval těch 11 tisíc kamenů den co den? Proč by to dělal? A proč už se "zapomnělo" na vědecky potvrzené stáří kamenů?

Zdroj: www.OSUD.cz, kráceno, celý článek najdete v aktuálním čísle č. 38 časopisu MF PLUS

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oficiálnu stránku venovanú tejto problematike nájdete tu:

http://www.magicalegypt.com/

Ďalšie informácie v českom jazyku zas tu:

http://okemboha.mysteria.cz/magic_egypt. htmČlánok je v sekcií - Egypt / Zakázaná egyptológia