Loď - prízrak v Arktíde

Kanadské lietadlá kontrolujúce Arktídu našli nedávno vrak lode Baychimo, ktorá zmizla pred 70. rokmi a zamrzla v ľade. Prízračná loď podobne ako ,,lietajúci Holanďan" sa objavuje a mizne medzi polárnym ľadom a prináša nešťastie tým, ktorí ju zbadajú.

Loď Baychimo bola určená na plavbu na ďalekom severe najčastejšie však slúžila vedeckým výpravám pôsobiacim v oblasti kanaddskej časti Arktídy. Loď prinášala polárnym staniciam poživeň a všetko potrebné. Ale od samého začiatku ju prenasledovalo nešťastie. Na lodi často dochádzalo k haváriám, ktoré nebolo možné vysvetliť logicky a množili sa nehody medzi posádkou.

V roku 1930 vyplávala loď Baychimo z prístavu vo Vancouveri na svoju ďalšiu cestu. Ako obyčajne viezla všetko potrebné pre polárnikov, ako aj novú posádku, kartografickú skupinu, ktorá mala pripraviť novú mapu Arktídy. Spočiatku bolo všetko v poriadku -- plavba prebiehala podľa plánu. Ale na spiatočnej ceste si havária stroja vyžiadala niekoľkodňovú prestávku a toto oneskorenie viedlo k tragickým následkom.

Výnimočne skorá zima spôsobila, že arktické kryhy sa objavili veľmi skoro a loď sa cez ne veľmi ťažko prebíjala. Nakoniec uviazla medzi ľadmi. Posádka sa rozhodla, že tam prezimuje. Väčšinu ľudí sa im podarilo evakuovať na blízku pevninu. Na palube zostala len skromná skupina.

Na jar, pri prvom pokuse vymaniť sa z ľadu, sa loď vážne poškodila. Posádka bola dokonca presvedčená, že sa potopí. Kým prišla pomoc, mnohí z posádky už zomreli, ostatných zobralo na palubu lietadlo. Keď o niekoľko dní prišla pomoc, ukázalo sa, že loď zmizla. Záchrancovia predpokladali, že sa potopila rozmliaždená ľadmi. Ale po dvoch rokoch ju spozorovali o sto míľ ďalej na sever. Pokus dostať sa k nej lietadlom sa skončil rozbitím lietadla a smrťou pilota.

Loď -- prízrak plaviaca sa spolu s ľadovým poľom, sa ukázala ešte v roku 1938 okolo Barowovho mysu na Aljaške. Keď po ňu poslali vlečnú loď, zmizla v hmle. Po nejakom čase ju našla polárna expedícia, ktorá sa rozhodla vstúpiť na jej palubu. Pri pokuse jeden z účastníkov spadol do štrbiny v ľade a zahynul.

Loď -- prízrak sa objavila ešte niekoľkokrát, pričom zakaždým priniesla smolu svojim objaviteľom. Naposledy ju videli námorníci počas druhej svetovej vojny. Keď sa pokúšali k nej dostať, zmizla bez stopy.

Baychimo sa dlho neobjavoval, všetci boli presvedčení, že sa konečne potopil a leží kdesi na dne Ľadového oceánu. Ale medzi Eskimákmi kolovali povesti o lodi--prízraku, ktorá sa plaví po oceáne so zamrznutou posádkou na palube, nik ich však nebral vážne. Na veľké prekvapenie prívržencov lode, ktorí sledovali jej osudy, na jar 1999 loď znova na seba upozornila. Našla ju a vyfotografovala letecká hliadka. Kto však odpovie na otázku, ako je možné, že loď opustená posádkou, navyše ťažko poškodená, práve sedemdesiat rokov blúdi po moriach, pričom zostáva neviditeľná pre radary a satelity?Článok je v sekcií - Záhady a Paranormálne javy / Nezaradené