Britský vedec vyrobil lietajúci tanier

Britský vedec vyrobil lietajúci tanier, informuje britský denník The Sun. Geoff Hatton z Peterboroughu strávil na prácach päť rokov a lietajúci objekt vyrábal v tajnosti vo svojej garáži. Teraz vedie rozhovory s predstaviteľmi americkej obrany, ktorým ponúkol stroj na možné využitie vo vojenských prieskumných operáciách. Zariadenie tiež možno využiť aj na prieskum mostov a mínových polí.

Hattonov lietajúci tanier bez posádky je poháňaný elektrinou a funguje na princípe vzduchu prúdiaceho nad jeho tenkým povrchom. Stroj teda vytvára veľmi malú vzdušnú turbulenciu, je aerodynamicky stabilný a nemá žiadne vonkajšie listy rotoru.

"Verím v jednoduchosť vecí a toto využíva jednoduché princípy. Američania nikdy nevideli nič podobné a boli tým mimoriadne nadšení a očarení," hovorí autor pozemského lietajúceho taniera. "Pokaľ vieme, je to jediný lietajúci tanier svojho druhu na svete a má nespočetné množstvo využití," dodáva vedec. Na zdokonaľovaní jeho diela pracuje jeho firma GFS Projects. Hattonov projekt dostal vládny grant vo výške štvrť milióna libier a jeho tím udržiava veľmi úzke vzťahy s univerzitou v Cambridgi.

Zdroj : www.bleskovky.skČlánok je v sekcií - Veda / Nezaradené