Hra svetla či skutočnosť

Hra svetla či skutočnosť

Najnovšie snímky planéty Mars neukazujú žiadnu záhadnú tvár. Pred 25 rokmi však boli mnohí presvedčení, že tajuplná skalná formácia, pomenovaná Tvár, je dielom kozmických bytostí.

Keď však 8. apríla tohto roku sonda Mars Global Surveyvor odoslala na Zem snímky slávnej "marťanskej tváre", ukázalo sa, že nepripomína žiadnu hovoriacu ani plačúcu tvár.

Príbeh slávnej marťanskej tváre siaha do roku 1976, keď Viking I, fotografujúc Mars v oblasti Cydónie, odoslal na Zem snímky skál, pripomínajúcich ľudskú tvár. Na verejnosť všetko vyniesol počítačový odborník Vincent DiPietro, ktorý snímky spolu s Gregorym Molenaatom dôkladne preskúmal. Začiatkom osemdesiatych rokov boli mnohí presvedčení, že "marťanské hlavy" nie sú náhodným a prirodzeným útvarom, ale výtvorom neznámej civilizácie, ktorá pravdepodobne kedysi žila na červenej planéte. Plačúca tvár mala byť výstrahou pre nás, aby nás varovala pred ekologickou záhubou. Niektorí dokonca videli v tvári obraz Krista, ďalší faraóna. Peter Krassa v americkom časopise Weekly World News dokonca tvrdil, že "tvár" vydáva zvuk - argh alebo aach...

Najnovšie snímky však ukázali, že marťanská tvár ani nehovorí, ani neplače, nie je robotom, ale obyčajnou skalou. Pri bližšom pohľade nepripomína hlavu. Napriek tomu mnohí vedci naďalej veria, že ide o umelý výtvor, a tvrdia, že NASA skrýva iné snímky "marťanských hláv" a vie viac, ako verejne ukázala.

Záhadou je napríklad aj mesto pyramíd umiestnené takisto v oblasti Cydónie. Je takmer identické s pozemskými stavbami, aké postavili Inkovia.

Sonda Mars Global Surveyor, ktorá od roku 1997 krúži na orbite červenej planéty, skončila svoju záslužnú misiu. Jej poslednou úlohou bolo vyfotografovať práve oblasť Cydónie. Snímky urobila 8. apríla 2001 z výšky 450 kilometrov. Ich rozlíšiteľnosť je niekoľkonásobne vyššia ako snímok vykonaných Víkingmi. Práve preto tieto snímky odhalili viac detailov "marťanskej tváre". Na porovnanie: najmenší viditeľný bod urobený sondou Mars Global Surveyor má v skutočnosti 1,5 metra, kým Vikingy postrehli iba podrobnosti väčšie ako 43 metrov.

Šéf misie Jim Garvin hovorí, že keby na Marse boli nejaké umelé objekty, napríklad lietadlá, domy či pyramídy, boli by ľahko viditeľné: "Sfotografovali sme tvár tak rýchlo, ako to len bolo možné. Jednoducho sme cítili, že je to pre tých, čo nás financujú, dôležité: ` Marťanské hlavy, pyramídy sa stali témou mnohých kníh charakteru sci-fi, článkov a relácií. Tento motív sa objavil aj vo filme Mission to Mars.

Hoci posledné snímky NASA jednoznačne dokazujú, že predchádzajúce fotografie boli len hračkou svetla a tieňov, kým ľudská noha nevkročí na marťanskú pôdu, pochybností o tom, čí vieme skutočnú pravdu, pretrvávajú.

Mnohí dnes tvrdia, že na Marse, tak ako na Mesiaci, existujú základne mimozemských civilizácií, a preto je väčšina pokusov odhaliť jeho tajomstvá neúspešná. Možno aj hra s pyramídami či tvárou je len zastieracím manévrom...

Mars nepochybne skrýva mnohé tajomstvá. Nemusíme mat ani veľa fantázie na to, aby sme si predstavili, že kedysi veľmi dávno, tam skutočne existovala vyspelá civilizácia. To však zatiaľ nik, ani vedci, ani romantici nemôžu potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Veď len nedávno vyfotografovali sondy na Marse pahorok v tvare srdca. Všetko ukazuje na to, že Mars sa jednoducho s nami zahráva. Preto akékoľvek rigorózne tvrdenia o tom, čo je a čo nie je možné, sú neopodstatnené.Článok je v sekcií - Veda / Vesmír