Odhalenie tajomstiev NASA o Mesiaci

Bývalý šéf fotoslužby pre mesačný program NASA, chce v utorok vo Washingtone prezentovať pre verejnosť nesprístupnené dáta o neobyčajných nálezoch amerických astronautov na Mesiaci.

čítaj celý článok / 1 komentár / publikovaný 12. septembra 2018

Vesmír plný záhad

Aktivity Katedry jadrovej fyziky MFF UK Bratislava v oblasti kozmického výskumu majú tradíciu, ktorá siaha k expedíciam Apollo a našej účasti na analýze mesačných vzoriek.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Planeta X

Možná jedna z nejkontroverznějších postav v astronomii, nabízející důkaz, že těleso o velikosti planety se může přiblížit k Zemi (písané v máji 2003, pozn. red.), James McCanney, M.S., bývalý teoretický fyzik na Cornellově univerzitě, hovořila s EDGE o svých objevech, o nichž podrobně píše ve své nedávno publikované knize Planet-X: Comets & Earth Changes s podnázvem “Vědecké pojednání o účincích nové velké planety nebo komety blížící se k naší sluneční soustavě a očekávaných změnách počasí a Země.” Tato kniha u některých lidí vyvolává značnou úzkost a vysocí vládní úředníci údajně plánují vlastní ochranu pro případ kataklyzmatu.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Hra svetla či skutočnosť

Najnovšie snímky planéty Mars neukazujú žiadnu záhadnú tvár. Pred 25 rokmi však boli mnohí presvedčení, že tajuplná skalná formácia, pomenovaná Tvár, je dielom kozmických bytostí.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Chystaná kampaň o "hrozbe z kozmu" bude lživá

Dr. Carol Rosinová bola prvou ženou vo funkcii korporatívneho manažéra spoločnosti Fairchild Industries a v posledných rokoch života Wernhera Von Brauna bola jeho hovorkyňou. Založila "Inštitút pre bezpečnosť a kooperáciu vo vonkajšom vesmírnom priestore" vo Washingtone a pri mnohých príležitostiach vypovedala pred kongresom o zbraniach, dizajnovaných na použitie v kozmickom priestore. Von Braun dr. Rosinovej prezradil, že je tu plán odôvodniť potrebu takýchto zbraní tým, že obyvateľstvo budú zámerne strašiť hrozbou z kozmického priestoru.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / publikovaný 21. apríla 2018

Gotika a astronómia

Porovnajte tvary a plány katedrál, pravoslávnych, byzantských ale aj islamských sakrálnych budov (priečelia, veže s ich krížmi na guľových podstavcoch, vstupné časti chrámov, vežičky, zvonice) z Remeša, Chártres, Nerli, Vladimíra, Sofijský chrám v Kyjeve, Etschmiadyn z Arménska-4 té storočie, kostol svetej Kataríny z B. Štiavnice (v Európe hlavne gotické stavby)... s dráhou planéty X (Nibiru) podľa koberca z môjho bytu, so vzormi z kobercov z Hereke-Anatólia v Turecku, z Tabrízu...

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Klimatické zmeny v celom slnečnom systéme

Sú ľudia zodpovední za klimatické zmeny aj na iných planétach alebo je ich príčinou slnko?

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Čo sa blíži k planéte Zem

V prvých dňoch januára 2000 britská vláda povolala špeciálnu skupinu, ktorá má určiť pravdepodobnosť dopadu asteroidu na povrch našej planéty a pripraviť plán, ako zabrániť následkom možnej kolízie veľkého kozmického telesa so Zemou.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Nová planéta- nové posolstvo

Na okraji našej slnečnej sústavy objavili astronómovia malú planétku, ktorá dostala meno indického boha vesmíru Varuna. Je to prvý pomenovaný transpluto. Aké astrologické poslanie prináša?Varuna sa nachádza za orbitou Pluta v Kuiperovom páse. Má priemer približne 1200 km (je väčšia ako planétka Ceres a o polovicu menšia ako Pluto). Varunu objavil Robert S. McMillan a Jeffrey A. Larsen z Arizonskej univerzity z observatória v Tuscone v novembri 2000. Meno Varuna priznal objektu začiatkom marca Lutz

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Teď už to víme: nejsme odtud!

Představte si ten otřes. Vyrostete v milující rodině s lidmi, jimž říkáte „mámo“ a „táto“, a pak se najednou dozvíte, že jste vlastně adoptovaní! Podobná situace nastala, když vědci oznámili, že Slunce, Měsíc, naše planeta a její sourozenci, se nezrodilo v důvěrně známém seskupení hvězd galaxie známé jako Mléčná dráha, ale že ve skutečnosti náležíme k jinému seskupení s cize znějícím jménem: do trpasličí galaxie Sagittarius (Střelec)! Jak je to možné? Za použití objemného balíku dat ze souhrnného průzkumu oblohy Two - Micron All Sky Survey (2MASS), rozsáhlého výzkumného programu průzkumu celé oblohy v infračerveném spektru, provedeného Massachusettskou univerzitou, získali astronomové odpovědi na mnohé otázky, které bezradné vědce sužovaly po desetiletí. Ukazuje se, že naše Mléčná dráha v rámci jakéhosi „galaktického kanibalismu“ konzumuje jednoho ze svých sousedů. Studie publikovaná v Astrophysical Journal je první, která zmapovala plný rozměr galaxie Sagittarius a v živém obrazovém detailu ukazuje závoj jejích trosek a jejich průnik Mléčnou dráhou. Galaxie Sagittaria má 10 000 krát menší hmotu než Mléčná dráha, a proto jí byla roztrhána na kusy, rozptýlena a nakonec bude zcela pohlcena. Zatím poslední infračervený digitální průzkum celé oblohy probíhal v roce 2003. Týmy z Virginské a Massachusettské univerzity použily superpočítač k roztřídění půl miliardy hvězd a vytvoření novej astronomickej mapy.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / publikovaný 16. novembra 2007

Slnečná sústava sa nekončí pri Plute

Americkí astronómovia objavili 1,6 miliardy kilometrov za Plutom objekt s priemerom 1280 kilometrov. Objav potvrdili zábery z Hubbleovho teleskopu. Objekt dostal meno Quaoar podľa boha stvorenia v mytológii kalifornského indiánskeho kmeňa Tongva. Quaoar obehne okolo Slnka raz za 288 rokov, má desatinový priemer oproti Zemi a asi polovičný v porovnaní s Plutom. Ide o najväčšie teleso, aké vedci v Slnečnej sústave objavili od objavenia Pluta v roku 1930.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív