Navždy zabudnutý génius

Miloval holuby a čašníci v hoteli Waldorf-Astoria, kde roky býval, mu nosievali 18 servítok: toľko potreboval na vyleštenie vidličky a noža. Rátal všetko: hmotnosť príbora či polievky v tanieri. Jeho objavy však ďaleko predchádzali dobu... Mnohé jeho koncepcie sa stali zrozumiteľné až v druhej polovici 20. storočia!

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Všechno je jinak

Známý astrofyzik Jiří Grygar o tajemné hmotě kolem nás, o začátku a konci světa a o tom, proč věří na zmrtvýchvstání Krista, ale v žádném případě ne na astrologii.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Čarodejník Nikola Tesla

Patril k záhadným vedcom, ale oveľa záhadnejšie sú jeho objavy. Obdivovaný i zaznávaný, ďaleko predstihoval svoju dobu.Existuje hypotéza, podľa ktorej tzv. tunguzskú katastrofu (1908) spôso­bil Nikola Tesla. K tajomnej explózii v ruskej tajge došlo následkom odoslania energie na diaľku, k čomu použili (údajne) vysielač vo Wardenclyffe... V liste redakcii New York Times v apríli 1908 Tesla napísal, že v budúcnosti armá­da použije elektrické vlny a že to môže byť účinný nástroj deštrukcie. O deväť dní neskôr ruskou tajgou otriasol nepredstavi­teľný výbuch (1- až 2- tisíckrát prevyšu­júci silu bomby zhodenej na Hirošimu Američanmi). Riaditeľ parížskeho astro­nomického observatória na schôdzi Francúzskej akadémie vied potom povedal, že v Bordeaux bolo deň po výbuchu tak jasno, že ešte o 22.00 hodine sa bez pro­blémov dali čítať noviny. Ale nie o tom je tento článok.

Nikola Tesla, ktorého vynálezy fascinujú ľudí, ktorí by dnes mohli byť jeho vnukmi, bol nezvyčajný muž. Niektorí ľudia v Ame­rike dokonca vážne tvrdia, že to bol mimo­zemšťan. Fakt je, že bol veľmi zvláštny. Mal napríklad taký jemný sluch, že vnímal tikanie hodín cez niekoľko izieb, mal vízie, kreslil autá poháňané elektrinou. Bol schopný vidieť veci dlho predtým, ako sa stali. Sám o sebe tvrdil, že je médiom.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Mapy, které předběhly svou dobu

K poznání skutečné tváře naší planety se začali zeměpisci a námořníci s velkou námahou přibližovat teprve v 15. a 16. století. O to více překvapují staré mapy, které ukazují tehdy ještě neobjevená pobřeží nebo dokonce krajiny již tisíce let pokryté ledem.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Nikola Tesla - slovanský génius

Tesla sa podľa legendy údajne narodil práve počas veľkej elektrickej búrky - srbskej rodine, v dedinke Smiljan v blízkosti Gospiča, na území dnešného Chorvátska. Pokrstil ho srbský ortodoxný pop Toma Oklobdžija, jeho otcom bol reverend Milutin Tesla, kňaz metropolita Sremski Karlovec a matka Duka Mandičová bola takisto dcérou srbského kňaza. Tesla ako dieťa usilovne čítal všetky prístupné knihy, aj filozofické a náboženské, a už počas detstva mal vidiny a riešenia rôznych technických problémov sa mu často objavovali v mysli práve v takých stavoch.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Záhada červenej zeme

Kráľovská vedecká spoločnosť po smrti Isaaca Newtona oznámila, že v jeho súkromných zápiskoch nie je nič zaujímavé. Prečo však pri londýnskej aukcii dokumentov a zápiskov z pozostalosti vedca urputne bojovala s anonymným zberateľom pamiatok?

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív