Británie odtajnila svazky o UFO

Britské úřady se rozhodly zveřejnit dlouho utajované dokumenty, které obsahují výpovědi osob, jež spatřily tzv. neidentifikované létající předměty (UFO). Mezi zveřejněnými svazky by podle ostrovních institucí měla být i složka nazývaná Rendleshamský spis.

Ten se týká v Británii notoricky známého případu kolem výpovědí svědků, kteří v roce 1980 viděli UFO v oblasti Rendleshamského lesa ve východoanglickém Suffolku. "Tyto první kroky znamenají významnou změnu vládní kultury a rozšiřují právo veřejnosti vědět, co bylo učiněno jejím jménem," zdůrazňuje prohlášení, jež podepsala Yvette Cooperová z Úřadu pro svobodu informací. Do tajných dat mohlo dosud nahlédnout asi jen 2000 vyvolených, ovšem vždy pod přísným dohledem ministerstva obrany. Rendleshamská kauza je o to zajímavější, že mezi očitými svědky, kteří UFO viděli, figurují i američtí důstojníci z nedaleké vojenské základny. Ti, stejně jako místní lidé, vypověděli, že sledovali jasně zářící vesmírná plavidla přistávat do lesa, a to dvě noci za sebou.

Skeptici dodnes tuto verzi vyvracejí s tím, že se vojáci i místní obyvatelé nechali splést světelným paprskem z majáku na nedalekém pobřeží. To je však u domorodců velmi nepravděpodobné. Spis má být volně přístupný - vedle dalších podobných materiálů - na internetové adrese www.mod.uk. Zatímco se Británie rozhodla podělit o svá tajemství, vojenské letectvo USA (USAF) honilo nad územím Států neznámého narušitele.

Mlžnou kondenzační stopu, kterou za sebou obvykle zanechávají vysoko letící stroje, zaznamenalo velitelství severoamerické protivzdušné obrany NORAD nad Karibskou oblastí. Objekt pokračoval směrem k severovýchodnímu pobřeží USA. Několik komerčních pilotů a nejméně jeden stíhač USAF poté stopu zahlédli nad státem Florida, o něco později se objevila na severu nad státem Indiana. NORAD okamžitě do vzduchu vyslalo několik stíhacích letounů hotovosti z různých základen, aby tajemný objekt zachytily a prověřily. Přes nasazení nejmodernější techniky se ho nepodařilo odhalit. "Nepodařilo se navázat vizuální ani radarový kontakt," komentoval událost představitel USAF, čímž vlastně vše popřel.

Zdroj: Zprávy 24

Prevzaté z: Nový věk - 2012Článok je v sekcií - UFO a Mimozemšťania / UFO