Duchovno

Duchovno, duchovní nauky, duchovní hudba nebo obrazy a bůhví jaké ještě duchovní disciplíny došly po „sametové“ revoluci opět do módy. Přes čtyřicet let totalitního režimu udělalo z těchto skoro neznámých pojmů cosi tajemného. Ale během osmnácti let se vyrojilo tisíce učitelů, guruů, mistrů a dalších podobných expertů v těchto oborech. A tito odborníci si ze svých znalostí udělali rychle velmi dobrý byznys.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / exkluzívne / publikovaný 26. mája 2018

Rekapitulácia - klinická smrť ega

Jeden zo široko diskutovaných javov vyskytujúcich sa pri zomieraní je "premietnutie" si priebehu celého života vo vedomí zomierajúceho. Nakoľko je tento jav súčasťou skutočného procesu odohrávajúceho sa pri dokonanej smrti vedecky dokázať nevieme. Určite sa však vyskytuje ako súčasť stavov blízkych smrti. Prinášajú o tom mnohé svedectvá ľudia ktorým sa podarilo vrátiť zo stavu takzvanej klinickej smrti. Premietnutie priebehu vlastného života až po súčasný okamžik uvádza človek ktorý si na "premietanie" po prebratí dokáže spomenúť ako mimoriadne silný zážitok. Do detailov vidí vlastné konanie a jeho dôsledky na okolie, psychiku ľudí a vývoj vlastného života. Je to akási forma súdu spojená s hlbokým porozumením. Tí čo to prežili, často hovoria o výraznom zvýšení kvality osobného života založenom na poznaní vzorcov správania a zákonitostí.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / publikovaný 12. októbra 2017

Andělé

Andělé, archandělé, cherubíni a další biblické postavy se vrátily! Tvorové, nebo snad duchové? Nazývejme je raději bytosti z jiných sfér. Co je o nich již dávno známo, co se o jejich identitě lidé domnívají a co vědí dnes?

čítaj celý článok / 1 komentár / exkluzívne / publikovaný 20. februára 2017

Podobenstvo o jaskyni

Motto:
„Čo sa týka náboženských záležitostí, ktoré sa nedajú empiricky overiť alebo vyvrátiť, nezdá sa byť nejako rozumnejšie neveriť im zo strachu, že sú mylné, ako uveriť im v nádeji, že budú pravdivé.“

William James (1842 - 1910) anglický filozof a psychológ

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív