Ales stenar

Je najväčšie zoskupenie kameňov do tvaru lode vo Švédsku. Nepoznáme zaručene funkciu, akú mali kamene počas vekov, alebo čo symbolizoval tvar lode, do ktorého sú zoradené, pre ľudí, ktorí ju vytvorili. Poďme sa však spoločne o to pokúsiť...

Ales stenar je 67 metrov dlhé a 19 metrov široké zoskupenie - jedno z najväčších v nordickom regióne. Zahrňuje 59 starostlivo vybraných kameňov, váhou medzi 500 až 1800 kilami.

Kamenné zoskupenie sa datuje do dvoch období - neskorej doby bronzovej (cca 3,000 - 2,500 rokov dozadu) a rannej doby železnej (1,600 - 1,000 rokov dozadu). Archeologické testy môžu určiť starobu Ales stenar. Karbónová skúška organických zvyškov poskytla sedem výsledkov. Jedny datujú materiál na asi 5,500 -rokov starý, zatiaľ čo zvyšných šesť indikuje dátum okolo 1,400 rokov dozadu, pravdepodobne najpravdepodobnejší čas, kedy bol Ales stenar vytvorený.

Prečo bol Ales stenar postavený?

Všeobecne sú takéto miesta považované za pohrebné pamätníky a mnoho miest nájdených v Škandinávii obsahuje jeden alebo viacej hrobov. No ešte sa nenašiel žiadny hrob, ktorý by bol identifikovaný v ohraničenej oblasti, ktorá podlieha archeologickému výskumu v Ales stenar.

Ak miesto nie je pohrebiskom, akú funkciu môžu monumenty mať? Jedna teória hovorí, že zoskupenie bolo postavené ako česť posádke lode, ktorá zahynula v mori. Podľa inej teórie je to loď postavená na zistenie rôznych období v roku. Zoskupenie kameňov čo sa týka slnka je také , že slnko zapadá na severozápadnej špičke pamätníka na letný slnovrat a vychádza na opačnom hrote na zimný slnovrat.Na dlhý čas bolo miesto zakryté uvoľneným pieskom. V roku 1916, kedy bol monument prvýkrát reštaurovaný, len 16 z 59 kameňov bolo ako stojaci pilier. Piesok bol odstránený a popadané kamene znovu postavené. V roku 1956 bola oblasť reštaurovaná po druhýkrát, ale žiaľ, žiadne súbežné archeologické výskumy neboli vykonané. Miesto toho, pôda v okolí kameňov, ktorá možno obsahovala určitý počet nálezov, bola odvezená preč.


Ales stenar - tajomstvo kameňov

Ales stenar okúzlovalo stovky rokov. Existujú početné teórie pokiaľ sa jedná o funkcie a význam lode, ale veľmi málo nesporných právd. Je však jeden nesporný fakt, a to ten, že miesto nikdy nebolo tak navštevovanou zaujímavosťou, ako dnes. Tajomstvo okolo účelu "usporiadania lode", skvelé umiestnenie a výhľady vábia viac než 300,000 hostí každý rok.
Nasledujúce nákresy nám bližšie podhalia význam tohto bezmála tritisíc rokov starého monumentu - rozhodne nepotrebujú komentár.


Ako sa tam dostať

Ales stenar stojí na pobreží prístavu Kĺseberga v kraji Skĺne na juhu Švédska, asi desiať kilometrov juhovvýchodne od Ystad. Parkovisko v Kĺseberga má informačné cedule smerujúce k monumentu, umiestnenom asi 700 metrov ďalej hore na hrebeni.

Zdroj: Riksantikvarieämbetet

Foto:
http://www.kulturarv.se/
http://www.davidjennings.net/


Zo seriálu Tajomstiev: Posvätné miesta Zeme

Doteraz vyšlo:

Newgrange

Avebury

Stonehenge - uvnitř kruhu


Ak ste už niekto tieto miesta fyzicky navštívili, budeme radi, ak sa s nami podelíte o zážitky, dojmy a fotografie (kontaktujte ptah@post.sk).
Článok je v sekcií - Mystériá, Mágia a Mystika / Posvätné miesta