Newgrange

Jeden z mnohých neoficiálnych divov sveta nájdete v Írsku, v hrabstve Meath, necelých 50 kilometrov severne od Dublinu. Newgrange je považovaný za jednu z najkrajších stavieb v Európe. Je to miesto asi o 1000 rokov staršie ako Stonehenge. Staršie ako pyramídy v Gíze.
Dlhé stáročia nepripisovali miestni ľudia veľký význam pahorku, ktorý obklopovalo niekoľko obrovských balvanov...

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Avebury

Anglicko je malebná ostrovná krajina s miernym podnebím. Dokáže zaujať aj najnáročnejších domácich, ale predovšetkým zahraničných turistov. Veľký záujem vzbudzovalo toto územie aj pred niekoľkými tisícročiami, v mladšej dobe kamennej, keď sa tu začali usadzovať prvé civilizácie.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Stonehenge - uvnitř kruhu

Po 11 letech od mé první návštěvy opět nevěřícně hledím na šedou kamennou masu na Salisburské pláni. Za tu dobu jsem se již o stojících vůbec kamenech dozvěděl mnohem více- že nejde jen o romantickou připomínku prastarých časů, nejen o bizarní astronomické pozorovatelny a kalendáře, ale i podivuhodné zdroje energie a strážce harmonie krajiny. A Stonehenge je z těchto kamenných sestav nejvýznamnější – jde o skutečnou Mekku geomantů. Trochu rozechvěle opisuji kružnici kolem kromlechu podél provazové zábrany a fotím každých 10 metrů. Tohle ale není hlavní bod dnešního programu, dnes nebudeme obyčejnými turisty. Za zváštní poplatek 10 liber na osobu jsme totiž získali od správy Stonehenge po zavírací době zvláštní privilegium – vstup dovnitř kruhu!

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Stonehenge

Oblasť Wilshire je známa najmä vďaka svojim kamenným monumentom Stonehenge a Avebury. Tieto monumenty sa už vyše 5000 rokov týčia neďaleko od Salisbury . Na čo slúžil Stonehenge? Bol to chrám, pohrebný komplex alebo observatórium určené na astronomické merania? Neexistujú žiadne písomne záznamy, ktoré by objasňovali vznik týchto výtvorov, neustále opradených nepreniknuteľným tajomstvom.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Ales stenar

Je najväčšie zoskupenie kameňov do tvaru lode vo Švédsku. Nepoznáme zaručene funkciu, akú mali kamene počas vekov, alebo čo symbolizoval tvar lode, do ktorého sú zoradené, pre ľudí, ktorí ju vytvorili. Poďme sa však spoločne o to pokúsiť...

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív