Zomrel Vojtech Zamarovský

Vo veku 86 rokov zomrel 26.07.2006 vo večerných hodinách významný spisovateľ (literatúra faktu - história najstarších dejín) a prekladateľ Vojtech Zamarovský.

Vojtech Zamarovský sa narodil 5.10.1919 v Trenčíne, v roku 1943 úspešne ukončil štúdium práva na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Popri zamestnaní (krátko po skončení vojny Povereníctvo priemyslu v Bratislave, neskôr Slovenská národná banka) ešte študoval na Vysokej škole obchodnej, ktorej posledný ročník absolvoval tiež v Bratislave (ročníky predtým študoval v Prahe). Neskôr (1946 - 1951) pôsobil na Úrade predsedníctva vlády v Prahe, v rokoch 1951 - 1953 na Štátnom plánovaciom úrade a v rokoch 1953 - 1956 bol vydavateľským pracovníkom Státního nakladatelství krásne literatury v Prahe. Od roku 1956 až do svojej smrti pôsobil v slobodnom povolaní so zameraním na literatúru faktu a preklad.

Jeho najznámejšie diela:

Aeneas
Bohovia a hrdinovia antických bájí
Bohovia a králi starého Egypta
Dejiny písané Rímom
Gilgameš
Grécky zázrak
Ich veličenstvá pyramídy
Na počiatku bol Sumer
Objavenie Tróje
Sinuhet
Za siedmimi divmi sveta
Za tajomstvom ríše Chetitov
Vzkriesenie Olympie ...

Zdroj: TA SR, Egyptica

86-ročný rodák z Trenčína bol pred dvomi mesiacmi hospitalizovaný v pražskej nemocnici po mozgovej príhode a včera večer mu zlyhalo srdce.
Česť jeho pamiatke...Článok je v sekcií - Aktuálne / Oznamy