Máme RSS kanál!

Čo je to RSS? Na čo je dobré? Aké výhody z neho budem mať? Ak si dávate tieto otázky, čítajte ďalej, článok vás oboznámi so základnými otázkami ohľadne RSS.

Čo je to RSS?

Určite mi dáte za pravdu že počet vami pravidelne sledovaných zdrojov neustále stúpa, a sledovanie je čím ďalej, tým viac náročnejšie na čas. Pre účely zníženia času potrebného na obehanie všetkých serverov vznikla technológia RSS ktorá je odvodená od XML. V podstate RSS kanál je zoznam posledných článkov publikovaných na serveri ktorému patrí zvolený RSS kanál. V RSS kanáli sa udáva dosť parametrov – Meno článku, úvod do článku, niekedy celý článok, autor článku, zdroj článku, a mnoho ďalších. Avšak opusťme nezáživnú teóriu.

Aké výhody pre vás z neho vyplývajú?

Jednoznačne šetrenie času. Už nepotrebujete sa každý deň pozerať, či sme uverejnili článok. O všetko sa vám postará RSS reader (o tom neskôr). Vám už len dodá informácie o novom článku spoločne s jeho názvom a úvodom do článku, a k tomu všetkému aj čas uverejnenia.

Ako na RSS v prehliadači Firefox?

Firefox má vstavanú čítačku RSS správ, takže to bude veľmi jednoduché. Prítomnosť RSS kanála na akejkoľvek stránke zistíte vďaka tomuto znaku v adrese :
Pre pridanie RSS kanála stačí kliknúť na symbol, a potvrdiť, pričom si môžeme zvoliť umiestnenie :
Informácie sa z RSS stiahnu behom pár sekúnd, a máte prehľad o vydaných článkoch :
Ako na RSS v prehliadači Opera?

Opera má taktiež vstavanú RSS čítačku správ, takže taktiež to bude jednoduché. Prítomnosť RSS kanála na akejkoľvek stránke zistíte tak isto vďaka rovnakému znaku v adrese :


Stačí kliknúť, a už sa ocitá náš RSS kanál vo vašej čítačke :


Po potvrdení si môžete prezrieť zoznam odoberaných RSS kanálov.


Po zvolení vami zvoleného kanálu sa dostávate na detailné informácie o odoberanom kanáli, názvy článkov, popisy, linky na úplne znenie článku :
Ako na RSS v prehliadači Internet Explorer?

Nijako. IE neobsahuje integrovanú RSS čítačku, pre čítanie RSS kanálov potrebujete externý program. Veľké množstvo týchto programov nájdete na http://www.slunecnice.cz/Win/Site-a-Internet/RSS/ . Pokiaľ by ste ich používali, pripomínam, že adresa na RSS je http://www.tajomstva.org/rss.php

Čo získam naviac?

Prístup k neuverejneným článkom :) V RSS sa uverejňujú všetky články ktoré boli vložené do systému, teda aj tie, ktoré neboli schválené na uverejnenie. Na prípadné otázky rád odpoviem v diskusií.

Záverom by som chcel poďakovať djlj-mu za nasadenie RSSČlánok je v sekcií - Aktuálne / Oznamy