Matrix

"Matrix je všade. Je to toto všetko okolo nás. Dokonca i tu na tomto mieste. Môžeš ho vidieť keď pozeráš von oknom alebo keď zapneš telku. Môžeš ho cítiť keď ideš do práce, keď ideš do kostola, keď platíš svoje dane. To je svet, ktorý bol postavený pred tvoje oči, aby ťa oslepil pred videním pravdy. Že si otrokom. Ako každý si bol narodený s vedomím. Narodený do väzenia, ktoré nemôžeš cítiť alebo ochutnať alebo sa ho dotknúť – do väzenia tvojho vedomia. Žiaľ Bohu, nikomu sa nedá povedať čo Matrix je – každý to musí uvidieť sám pre seba. Skúšam oslobodiť tvoje vedomie. Ale ja ti môžem len ukázať dvere. Ty si ten, kto má do nich vstúpiť..."/Morfeus - film Matrix/
„Když jsme náš scénář nabízeli různý studiím, tvrdili nám, že to nikdo nepochopí.“, řekli bratři Wachowští v době, kdy jejich film viděly miliony diváků a byli jím nadšeni. Jsou lidé chytřejší, než si o nich myslí producenti? Co jsme vlastně u Matrixu pochopili a co v něm můžeme najít?

V tuto chvíli nelze než sklonit hlavu před jeho tvůrci. Dokonale skloubili záhady skutečné reality s všednodenností a jednou z možných vizí budoucnosti, načež vše mistrně zobrazili, slepili a sestříhali na filmový pásek. Osobně nejsem velkým zastáncem některých moderních filmových efektů, například zpomalených záběrů či používání jistých úhlů kamer při snímání, a považuji je u mnoha filmů za kýčovité a neospravedlnitelné, ale u Matrixu, ač využíval mnoho, dle mého soudu, přežitého, mi tato stránka nikterak nevadila, ani po několikerém shlédnutí, kdy již očekávám jisté nadnesení se nad poutavost příběhu – soudím, že na mne z tohoto hlediska zapůsobily dva prvky: jednak žánrová omluvitelnost a druhak vyváženost těchto efektů, kdy například zpomalované záběry jsou střídány dynamickými.


Rovina příběhová je, soudím, nejzákladnější a nejpodstatnější částí celého filmu. O ní ale psát nehodlám, ačkoli jsem sám scénáristou a nebyl by pro mne problém rozepsat zde dramaturgický rozbor snímku, musím předpokládat laického čtenáře, pročež bych zde také musel mnoho věcí z dramaturgické dílny vysvětlovat a já sám tomuto věnuji již druhý rok intenzivního denního studia. Každopádně ji tvůrčí tým Matrixu využil k vývodům vpravdě mrazivým. Proč? Možná pro zamyšlení se nad možnostmi, nebo kdo ví? – třeba se už zítra proberete v nerozbitné čiré nádobě s fyziologickým roztokem a zabudovanými konektory…

A teď mi řekněte, přijali byste v takový okamžik raději roli Nea nebo Cyphera? Ne, nic mi neříkejte, já přece přesně vím, co většina z vás odpoví… Neo, přirozeně a pokrytecky. Tak si teď stoupněte před zrcadlo, vzpomeňte si na ten šťavnatej stejk, co jste měli včera k obědu, a zkuste si se mnou říct: Cypher! Ano, já jsem Cypher a jsem tu šťastný, ať už je tahle realita skutečná nebo jen snůškou mikrozáznamů.

Autor: Jakub D. Kočí

Zdroj: THE MATRIX WORLD

Podrobný "MATRIX MANUAL" si môžete vo formáte pdf stiahnuť v download sekcii, alebo priamo tu...


Článok je v sekcií - Konšpirácie, NWO / Ovplyvňovanie obyvateľstva