Vnútorný oheň tumo

Vnútorný oheň tumo

Fenomenálne schopnosti mníchov - Prvýkrát som ich videla pred rokmi pri ceste do Ruska. Keď som si vymieňala v banke peniaze, prišla tam skupina tibetských mníchov

Fascinovaná som ich sledovala ulicami Moskvy. Na sebe mali iba kus látky omotanej okolo holých ramien a na bosých nohách ľahké sandále. Vonku bolo mínus desať stupňov Celzia... Známy duchovný spisovateľ, sprostredkovateľ ,,duše Východu" západnej civilizácii Paul Brunton spomína vo svojich knihách mníchov, ktorý za noc ,,vysušili na svojom tele niekoľko mokrých plachiet", a to sediac na snehu pri teplotách hlboko pod bodom mrazu. Vo chvíľach najvyššieho sústredenia možno totiž získať duchovnú energiu, ktorá umožní zohriať telo o niekoľko stupňov a dokonca zneutralizovať aj jed. Fenomenálne schopnosti budhistických mníchov oddávna vzrušovali aj vedcov. Nejeden sa snažil zistiť, či ide naozaj o mimoriadne schopnosti, alebo len fantastické príbehy. Medzi hľadačmi pravdy na začiatku 20. storočia bola aj Alexandra Davidová-Neelová, ktorá dlhé roky cestovala po Nepále, Sikkime a Tibete. Žila v tamojších kláštoroch, učila sa miestne jazyky a dokonca získala titul lámu. ,,Zázraky", ktoré videla na vlastné oči, a mnohé svoje zážitky si zaznamenala.

Obrad tumo

Jedným z týchto ,,zázrakov" je aj obrad tumo, počas ktorého mnísi demonštrovali svoju nezvyčajnú odolnosť pred nízkymi teplotami. Neelová opisuje, ako si za jedného mrazivého dňa polonahí mnísi posadali na breh horskej rieky. Ich úlohou bolo nielen zostať nažive pri nízkej teplote vzduchu, ale aj vysušiť na vlastných telách kusy látky, namočenej v ľadovej rieke. Víťazom sa stal mních, ktorý do rána vysušil najviac plachiet. Neelovej už len pri pohľade na ,,pretekárov" naskakovala husia koža. Mnísi sa sústredene modlili. Pomaly sa nad ich hlavami začala tvoriť para. Látka sa skutočne sušila. Mnísi vyzerali, akoby sa ich telá na tejto ťažkej skúške vôbec nezúčastňovali. Kardiológ profesor Herbert Benson z Harvardovej univerzity sa rozhodol zistiť, aké je fyziologické vysvetlenie tohto nadprirodzeného javu. V deväťdesiatych rokoch uplynulého storočia sa mu podarilo získať zdroje na tento výskum. Spolu so skupinou vedcov sa vydal do severnej Indie a vďaka dalajlámovmu príhovoru ho ochotne prijali v jednom z budhistických kláštorov, kde robieva tumo. Profesor Benson dôkladne opísal celú skúsenosť. K demonštrácii došlo v zime vo veľkej sále kláštora pri teplote 1 -- 2 stupne Celzia. Mnísi sústredene sedeli jeden pri druhom. Potichu sa modlili. Potom im priložili na telá mokré ľadové uteráky. Vedci z nich nespustili oči. Filmové kamery ticho bežali. Minútu -- dve sa nič nedialo. Normálnou reakciou organizmu na takéto podchladenie sú kŕče, ktoré nemožno ovládnuť. Žiaden z mníchov ich nemal. Asi po piatich minútach sa nad ich hlavami začala hromadiť para. Vyzeralo to, akoby mokré uteráky žehlili horúcim hladidlom. O hodinu boli všetky uteráky suché a mnísi pokračovali v tumo. Bádatelia sledovali prístroje. Zistili, že počas meditácie mozgové vlny mníchov ukazovali stav hlbokej relaxácie. Teplomery zaznamenali zvýšenie teploty o 17 stupňov Celzia. Nepodarilo sa však zistiť, k akým fyziologickým reakciám dochádzalo počas tvorby tepla.

Čo dokáže vizualizácia

Mnísi hovorili, že počas tumo si predstavujú oheň, ktorý horí a dáva teplo, prechádzajúce celým telom a obklopujúce ich zvonka. Takúto duchovnú energiu možno dosiahnuť iba pri najvyššom sústredení a intenzívnej vizualizácii ohňa.

Bensonova skupina mala príležitosť zistiť, čo všetko dokáže tumo. Počas cesty do iného kláštora sa raz zastavili v horách vo výške 5700 m. Pod skalným previsom vedci videli skupinu spiacich mníchov, ktorí ležali na zamrznutej zemi, vystavení ľadovým závanom vetra, prikrytí iba tenkými šálmi. Vedci boli presvedčení, že natrafili na zamrznutých cestujúcich a nevychádzali z údivu, keď sa presvedčili, že pútnici sú živí a zdraví. Jednoducho oddychovali. Bádatelia teda potvrdili, že nepochopiteľná schopnosť zvyšovania telesnej teploty na mraze naozaj existuje. Nedokázali si ju však "rozumne" vysvetliť.Článok je v sekcií - Spiritualita a Náboženstvá / Náboženstvá