« Ľudské slovoNejstarší rituální stavba »

Magie

Nedávno jsem sledoval v televizi zábavný pořad pana Šípa, který si pozval mimo paní Kludské a Skořepové také zpěvačku Ilonu Czákovou. Ta s úsměvem vyprávěla o tom jak se zúčastňuje čarodějnických sletů. Popisovala v hrubých rysech co se tam asi odehrává. Mimo jiné si provádějí očistu svých duší tím, že všechno o čem se domnívají že je v nich špatné, věnují bohyni zla. Ta to příjme s povděkem, protože ji to energeticky živí. Podle našich moderních čarodějnic tím „zabijí dvě mouchy jednou ranou“. – Samy se lehce zbaví toho co je pro ně špatné a bez jakékoli další úpravy to předají něčemu, nebo někomu, komu to velmi prospěje. To si ale děvčata představují velmi jednoduše. Buďto si tak jen hrají a nevěří že se skutečně tento přenos uskutečnil, nebo věří že to tak funguje a nejsou si pak vědomy hrozného důsledku svých činů.

Co je to vlastně magie, nebo čarodějnictví? Je to obor lidské činnosti který vzkvétal hlavně ve středověku. Magii rozlišujeme na bílou, která se praktikuje aby někomu pomohla a na černou, kterou se záměrně někomu škodí. Magií lze působit nejen na lidi, ale i na zvířata, rostliny a v podstatě na celý vesmír. Je to násilné zasahování do přirozeného chodu událostí, nebo chcete-li  - změna stávajícího stavu v něčí prospěch, či škodu prostřednictvím různých praktik. Dalo by se také říci že je to zasahování do Boží vůle, nebo Vesmírných zákonů.    

Jelikož se jedná o jakýsi druh narušení rovnováhy vesmírných sil, dochází vždy při čarování k tzv. zpětnému odrazu na osobu, která magický úkon provedla. Ta se musí umět adekvátním způsobem bránit, nebo jinak by velmi brzy s čarováním skončila tragickým způsobem. I zde platí vesmírný zákon že to co vyšleš, to se ti několikanásobně vrátí!

Někdo by si mohl myslet že jsou to jen pohádky, nebo ničím nepodložené příběhy ze středověku. Opak je však pravdou. Dodnes se úspěšně praktikuje mezi černým obyvatelstvem kult voodoo, kde dokáží na jakoukoliv vzdálenost tito kouzelníci zabít kteréhokoli člověka na libovolném místě na světě. Soudobí cestovatelé kteří se stali svědky čarování šamanů, napsali o svých zkušenostech dostatek varovných příběhů.

A co se stane, když naše děvčata „krmící“ bohyni zla budou mít svou nádobu špatností přeplněnou? Co udělá bohyně s nadbytkem svých zlých sil? V žádném případě nemůžeme počítat s tím že bohyně toto zlo přetransformuje v dobro a sníží např. globální oteplování, nebo zasytí miliony hladovějících dětí třetího světa. Naopak! Vrhne do tohoto „slzavého údolí“ ve kterém žijeme ještě více hrůzy a neštěstí!

Jen slepý člověk nevidí jak se stále zlo rozmáhá. Jak se udržují války a vznikají další bojiště. Kolik je nevyléčitelných chorob a kolik tisíc lidí na ně denně umírá. Kolik je na našem světě bídy a utrpení v nejrůznějších podobách. Je ho snad ještě pořád málo? Budeme je  tedy podporovat i čarováním?

Je známo, že všechno kolem nás, i uvnitř nás je v podstatě energie. Než vznikne např. hezký obrázek, nejprve jej někdo vymyslí ve své fantazii a pak přenese na papír či na plátno. Nebo dostane „božskou inspiraci.“ S technickými věcmi je to obdobné. – Nejprve nápad, pak nákres a navíc oproti předchozímu případu to končí realizací funkčního stroje nebo třeba mostu. A když chce někdo pomoci chudému, nebo nemocnému, také to nejprve promyslí a pak realizuje. Třeba dá peníze, nebo léky. Bohužel to však platí i ve zlém slova smyslu. – Nejprve bojový plán, potom skutečné krveprolití!

Lehce se můžeme domyslit kam směřuje lidstvo, když se podíváme jaké si většina lidí prohlíží filmy, jaké nám nabízí televize programy a jaký typ počítačových her hraje naše mládež. – Nejprve nápad, pak obrazové ztvárnění a nakonec realizace. Když si přečteme programovou nabídku televizních vysílačů tak nám tuhne krev. To se máme na co těšit až se všechny horory stanou skutečností! Mimochodem - některé se realizovaly nedávno.

Někde jsem četl že lze v současné době zcela odstranit karmu. Prý je jiná doba! To co bylo dříve zcela neuskutečnitelné, to je nyní v tomto roce zcela možné! Údajně pak již stačí po odstranění karmy jen pozitivně myslet a má člověk vystaráno. Ani se již nemusí modlit. Jen podle autora nesmí pomáhat druhým, aby „nenatáhl“ na sebe cizí karmu. No, je to docela zajímavý názor, ale bohužel bez uvedení sebemenšího důkazu. Nevím, jestli stačí po odstranění příčin (karmy) jen pozitivní myšlení. Když jsem řezal dříví na cirkulárce tak mne napadlo že sice myslím pozitivně, řežu dříví jen pro sebe, ale když nedám pozor, tak jsem zrovna tak bez ruky, jako byl můj děda před padesáti lety když si při řezání „zameditoval“. Čemu však věřím, že už bych snad nepřišel o celou ruku, ale díky krytům na stroji „jen o několik prstů.“

Autor teorie o možnosti úplného odstranění karmy asi topí plynem. Ale i úředník který se v práci zamyslí, může spadnout se židle a zlámat si ruku. – Zákon příčin a následků bude platit tak dlouho, pokud bude svět existovat! Ten nelze ošidit, ani zrušit! A i když my sami individuálně „nevyrobíme“ důvod ke špatné karmě, může nám sem z nebe spadnout atomová bomba. – Takové malé přispění kolektivní karmy k naší individuální. Tak se snažme alespoň pozitivně myslet!

V tomto prostředí mne potěšila drobná událost, která s magií nemá zdánlivě nic společného. Mám radost z toho, když vidím že můj přítel nechal meditací o dobru a lásce a tento ušetřený čas opět věnuje výchově svých dvou dětí a manželce. Dříve mněl naději že se možná sám o něco zlepší. Nyní má jistotu že bude lépe nejméně čtyřem členům jeho domácnosti. A že žijí mezi námi i jedinci kteří vidí vzájemnou provázanost všeho živého v přírodě dokazuje následující příběh:

Můj bývalý kolega našel ve svém zahradním domku na podzim hnízdo myší a své pohozené gumové holínky po okraj plné padaných ořechů. Jiný by na jeho místě nastražil všude pasti a ořechy by všechny odvezl domů. Kolega však nechal myšky na pokoji, vzal si pouze obsah jedné boty a prohlásil: „Jako majitel pozemku mám nárok na část úrody. Zbytek patří tomu, kdo ji pracně posbíral, aby jeho rodina přežila zimu! Myši přece nemůžeme zabíjet. Pravděpodobně sem patří, jinak by je Bůh asi nestvořil!“

Když lidé nedostanou včas rozum a nezačnou něco dělat pro zlepšení životního prostředí, neudělají zákaz agresivních her a násilnických filmů, nebudou dbát o údržbu svých hmotných těl, nepomůžou zvířatům a rostlinám a budou raději čarovat a meditovat, tak nastoupí duchovní věk Vodnáře. Nad zeměkoulí se budou vznášet hejna lidských duší a matičku zemi budou obývat pouze moudří delfíni a různá zvířata včetně myší. Pokud je ovšem před naším odchodem do vyšší dimenze nestihneme vyhubit mikrovlnným zářením z mobilů, radarů, nebo radioaktivitou. Jedině AIDS jim snad zatím hrozit nebude!


Autor článku - Josef
Časť v seriáli - Očami liečiteľa
Článok je v sekcií - Mystériá, Mágia a Mystika / Mágia
[51] Falka01.12.2007 01:52:13
Milý Josefe, několik faktů: 1/ neexistuje něco jako bílá a černá magie. Magie je. Řekněte si namísto toho zprofanovaného slova energie. Ta se dá využít k pohonu elektrárny nebo k výrobě bomby. Jedna a táž energie. Nůž se dá použít k ukrojení chleba, nebo k vraždě. Záleží na záměru člověka, který s nástrojem pracuje. 2/ zmotal jste dohromady šamanismus, přírodní léčebné praktiky a středověké "čarodějnictví". Magické praktiky nepocházejí ze středověku. Jsou prastaré a provázejí lidstvo od počátků. Jen v různých dobách se lidé zaměřují na různé aspekty magie a jejího používání. 3/ magie ve své podstatě není žádným násilným zasahováním do čehokoliv. Zase záleží na tom, co děláte. Lze využít přirozené přírodní procesy a jejich energetické proudy, aniž by se cokoliv násilím obracelo a měnilo. Voodoo ve své původní afrokaribské podobě není černá magie. To si z ní vytáhli jen nevěřící běloši. Voodoo je ucelený systém víry v přírodu a magii. 4/ něco dělat pro životní prostředí... to je s prominutím nesmysl. Nemůžeme my jako lidi zachraňovat přírodu, když o ní a jejích procesech nic nevíme. Úplně postačí, když naše škodlivé působení omezíme na minimum a záchranu Matky Země přenecháme odborníkům. Nemůžeme zachraňovat něco se složitými procesy, když se nevyznáme sami v sobě. 5/ Rituál předávání zla - u křesťanů i pohanů existují reálné rituály, jak se zbavit svých strachů a obav. Nejde o žádné předávání zla, ale o uvědomění si vlastního nepřítele v sobě. Pomocí modlitby a rituálu se tento nepřítel dá tvořivě využít, aby neubližoval a nevedl nás po chybných cestách. Ovšem nepochybuji o tom, že tohle zmiňovaná celebrita jistě neprovádí. Asi chce být za každou cenu zajímavá. S pozdravem Falka
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[52] Michael01.12.2007 01:52:13
Pán Josef, Vaše jednoduché učebnicové vyjadrenie vedy vied – mágie(aj s mementom), by malo dostať čo najširšiu publicitu. Ak raz možno napíšem „Úvod do ezoteriky“ pre študentov VŠ dovolím si použiť podstatnú časť Vášho príspevku. Prekvapuje má ale, že na druhej strane „od veci“ vyjadrujete názor o osude(karme) a meditácií. Z ezoterického uhla videnia, cieľom našej pozemskej existencie je maximálne využiť „náš pobyt“ v tomto polarizovanom svete k duchovnému rastu. To je aj k pochopeniu a prekonaniu karmických chýb našej individuálnej entity.
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[57] Dědek01.12.2007 20:19:48
Reakcia na [51] Falka - Černá magie existuje-stačí se podívat do některého z naučných slovníků. V poslední době vyšla na toto téma kniha od renomovaného znalce MUDr.T.Rosinského. Že je to vpodstatě energie-to je napsáno i v tomto článku. Musíme však v hmotném světě energie rozlišovat. - Zkuste např.dobít elektrickou baterii mechanickou energií, třeba pendrekem... Ona nelze dobít ani třífázovým proudem a je to elektřina. 2.Nic není zmotané.- Všemi těmito praktikami lze ublížit. Nikde též není napsáno, že magie pochází ze středověku. Tehdy jen vzkvétala. Příroda nejlépe kvete v květnu a taky tam nevznikla. 3.Magie násilným zasahováním je. Pokuste se o ní alespoň něco málo přečíst. Při jejím praktikování by pak nedocházelo k "zpětnému nárazu." A přirozené využívání přírodních procesů a proudů zase není magie. 4. Když neudělají pro záchranu Země lidé nic, kdo to má udělat? Ryby, nebo ptáci?Kterým odborníkům to přenechat, když ne nám-lidem?Jestli se nevyznáte sám v sobě, nemluvte v množném čísle! 5. Je vidět, že jste tento televizní pořad vůbec neviděl. Tam nešlo o překonávání nepřítele v sobě, ale předávání zla bohyni Hekaté. Autor chtěl pouze napsat malé varování na základě vlastních 50ti letých zkušeností s lidmi, kteří praktikovali magii.
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[58] Dědek01.12.2007 20:19:48
Reakcia na [52] Michael - Velmi dobrý názor. Autor by si rád vyměnil své zkušenosti v této oblasti s Vámi. Meditace jsou velmi dobrým duchovním cvičením, pokud již člověk udělal vše hmotné pro to, aby si netvořil špatnou budoucí karmu. Pokud chce člověk dosáhnout něčeho na duchovní úrovni, musí být nejprve "bez chyb" na úrovni hmotné.
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[64] Jod11.12.2007 18:15:36
Mám pár osobných pripomienok:

1/ K čiernej mágii
Čierna magia sama o sebe existuje jedine v ľudských mysliach. Kupríkladu taký oheň, má pozitívnu tvorivú vlastnosť ale aj negatívnu a deštruktívnu vlastnosť. Niektorí ľudia z neho majú hrôzu a boja sa ho a niektorým je chlebodárca. Takisto, keď poviete, že mágia je čierna, či biela označujete nesprávne, kedže je to operátor, ktorý koná v jej negatívnom, resp. pozitívnom aspekte.

2/ Čarodejníctvo a mágia
Pojem čarodejníctva a magie nám tu zábavne vysvetlil J. Karika, stačí trošku sledovať tuzemskú hermetickú scénu.

Dukles napísal jeden výrok: "Mojou prvou skutočnosťou ukážkou mágie bude, že odmietnem definovať, čo si pod mágiou predstavujem. Pretože mágia funguje vďaka rozlišovaniu, nie definovaniu."
Mágia išla vždy ruka v ruke s mystikov, ktorá z nich zastupuje tú kvalitatívnu časť a mágia kvantitatívnu. Môžeme sa o tom presvedčiť aj u rôznych magických a mystických hermetických rádoch ako sú rosekruciáni, či thelemiti.
Dla môjho názoru človek stvorený na obraz boží má právo na to aby zasahoval do univerza, keďže ho sám tvorí, ak to nieje v rozpore s jeho pravou vôlou resp. anjelom strážnym.

3/ Voodoo
Možno voodoo šamani s hrkalkami dokážu zabiť človeka na dialku, ale potom to dokáže aj taký kresťanský mystik, či židovský kabalista.
Súdobí cestovatelia boli zvedaví vykrádači, ktorí, keď dostali cez držku lebo ju všade pchali a všetko si chceli brať ako suvenír, písali takéto prifarbené rozprávky, alebo aj oprávnené za ktoré si zväčša mohli sami, ale pravda, vždy sa nájde nejaký hajzlík, čo vie dobre podkúriť.

Zlo sa rozmáhalo a rozmáha v každej dobe, len iným spôsobom, inými formami a podobami.
V minulosti to bolo napr. otroctvo, národnostné utláčanie, inquizícia a najmä rozpory vo viere, ktoré viedli vždy k vojnám a masovému vyvražďovaniu a iným krutostiam v záujmu vlastnej "dobrej a správnej" viery. Proti tomu sú voodoo šamani svätí ľudia.

4/ Čarovanie
Zásadne musím nesúhlasiť s tým, že "čarovanie"(rofl) napomáha len biede a utrpeniu. Mágia rovnako ako mystika je cesta za poznávaním a sebazdokonalovaním. Podotýkam že prax, nie ezoterické rečičkovanie.

5/ Energia
Sice je známe, že všetko vôkol nás aj v nás je energia, ale platí to len v rámci energetického konceptu, ktorý má obľubu najmä na východe. Čo takto starý dobrý západný demonologický koncept, ktorý nazerá na energetickú kvalitu ako na démona a démona na energetickú kvalitu. Alebo v neposlednom rade postmoderný Freudov a Jungov psychologický koncept sveta archetypov a ľudskej psyché. Táto mnohosť poukazuje nato, že všetky tieto koncepty sú umelé ..ale účinné. Pre koho? Pre človeka.

6/ Karma
Neviem akou mierou hrá v súvislosti s karmou slovo môže. Keď má niekto naložené,tak to aj dostane, ale keď nemá,tak nedostane a žiadne môže v tom nehrá úlohu, všetky možnosti boli vyčerpané. Karmu si na seba človek nakladá sám a rovnako aj pomoc sa skrýva v ňom samom, keď vo svojom podvedomí odkryje doteraz spiace.
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[74] Michael21.12.2007 18:16:56
Reakcia na [58] Dědek - Poprosim odovzdať kontak Dědekovi na Michaela. uvpy@sk.vs.sk Ďakujem
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[75] Dědek07.01.2008 18:14:11
Reakcia na [74] Michael - Text komentára Zkoušel jsem napsat na adresu uvpy@ ...atd., ale e-mail se mi vrátil s tím, že uvedená adresa neexistuje. Prosím "Michaela" jestli chce, nechť mi napíše na :JosefOtruba(zavináč)seznam.cz "Dědek."
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
[154] Ewelyn.Dark29.12.2009 23:40:59
Pár drobnosti: Slovo MÁGIA pochádza z gréckeho "megus", ktoré sa dá preložiť ako veľký. Určite ste počuli o Bielej a Čiernej mágii. Tá biela je dobro a čierna predstavuje zlo. Predstavte si človeka, ktorí držíi v ruke nôž- môže zabiť iného človeka alebo si ním nakrája salámu. Je to ako keby ste porovnávali Jin a Jang, muža a ženu... Jedno bez druhého by neexistovalo. Čisto teoreticky by dobro malo vždy zvýťaziť nad zlom, lenže to sa deje len v rozprávkach... A kto je mág? Je to človek, ktorí využíva isté danosti a bvlastnosti, ktoré nie sú jeho osobnými vlastnosťami, ale ich má vďaka vyššej vôli Toho, ktorý mu ich prepožičal. V mnohých rodinách sú predpoklady na tieti schopnosti dané počas mnohých generácií. Buď ich človek uchopí a rozvýja, alebo sa vôbec nedozvie, že má v sebe niečo také. Mágia má svoje pravidlá Mágia je prirodzená... Mágia vyžaduje úsilie... Neubližuj nikomu, ani sebe samému... Výsledok kúzla sa nemusí dostavyť hneď, kúzlo potrebuje čas... Nerob mágiu pre peniaze... Nerob mágiu zo sebeckých dôvodov, ani z dôvodu niekoho zmeniť... Mágia ti prinesie zisk, len ak tým nikomu neublížiš!! Mágia môže byť chápaná aj ako "umenie Bohov"... Mágiu môžeš použiť na obranu, ale nikdy by si ju nemal použiť na útok!! Mágia je znalosť jej zákonitostí a predovśetkým jej účinnosti. Nestačí veriť, mágiu treba aj poznať!! Mágia je aj láska. Ak necháš do mágie vstúpiť zlosť, alebo nemávisť, môže sa si to vymknúť z rúk!! Čo je Magická Energia Mágia a jej schopnosti sú založené na používaní magickej energie. Magická energia je známa už od pradávna v rôznych historických prameňoch sa vyskytuje v rôznych podobách a názvoch. Vźdy však ide o tú istú magickú energiu, ktorá sa rozprestiera všade okolo nás a zároveň vstupuje do nás. Magická energia je energia všetkého živého. Len vďaka tejto energii je možný život na Zemi a vďaka nej aj prebiehajú procesy vo Vesmíre. Hmota a Vesmír sú vytvorené z magickej energie. Čím sú vybrácie magickej energie jemnejšie, tým je na vyššej úrovni. Jemnosť vybrácií je možné chápať len pocitovo a vnemovo. Magická energia sa často vyskytuje ako pojem v cirkevnom svete, je známa pod názvom "Duch svätý". Sila jeho energie je taká veľká, že sa s ňou neodváži zahrávať ani najvyšší predstavyteľ cirkevného sveta, čiže pápež...
Na tento komentár nemôžete reagovať, nieste prihlásený
Pre komentovanie článkov musíte byť prihlásený