Odkazy v tejto forme už nie sú platné. Prosím, použite vyhľadávanie pre nájdenie relevantného výsledku

Šarlatáni 2

Z knihy Rozulení od Jo Conrada.
Kdo má strach z HIV?
Ačkoliv většina lidí se dnes domnívá, že vědí, co je to AIDS a jak se před ním chránit, existují dva alternativní náhledy, zastupované různými odborníky: jedni vážně tvrdí, že AIDS vzniklo uměle vytvořeným a vypuštěným virem. Druzí jsou přesvědčeni, že AIDS není vůbec způsobováno virem, nýbrž jen lidé s beztak už oslabe¬ným imunitním systémem dostanou tuto „přeludnou nemoc". Dva náhledy, které se ani nemohou víc lišit. A přesto pro oba existují indicie, které je třeba brát vážně.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Ľudia odolní proti ohňu

Kto by si myslel, že ide o výmysel senzáciechtivých médií posledných desaťročí, veľmi by sa mýlil. "Ohniví ľudia" existovali v minulosti aj dnes. Z hľadiska fyzikálnych zákonov, fyziológie, a najmä zdravého úsudku robili nemožné.Vzbudzovali hrôzu už svojou existenciou. Zaujímali sa o nich lekári, psychiatri, etnografi, ale aj obyčajní lovci senzácií. Vede sa dodnes nepodarilo vyriešiť záhadu ľudí obdarených neobyčajnou schopnosťou - bez ujmy na zdraví znášať oheň. Existujú však ľudia, ktorí dokážu vyvolať oheň (bez vonkajších fyzických pomôcok, len svojou vôľou) dokonca aj v chladničke (chlapec v Čechách), alebo podpaľovať očami (prípad chlapca z Ruska). O tých však inokedy

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Tutanchamón bol žena

Objavenie hrobky faraóna Tutanchamóna (v roku 1923), jedinej, ktorú zlodeji nevykradli, sa stalo archeologickou senzáciou 20. storočia. Prinieslo nielen bohatstvo, i slávnu „kliatbu faraónov". Historikov však zaujalo najmä to,prečo 18-ročný faraón zomrel. Naozaj ho zavraždili? Ak áno, stalo sa to preto, že bol vlastne ženou, ako tvrdí posledná,šokujúca hypotéza?

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Když se tak rozhlížím… 7

Závěr série článků. Jak tedy dál?

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Tutanchamónove proroctvá 4

Jeden z rozlúštených príbehov na doske z Palenque ukazuje zrodenie opereného hada Quetzalcoatla. Scéna 1 zachytáva orla s roztiahnutými krídlami letiaceho k pozorovateľovi. Okolo krku mu visia dve polovice lastúry a pod tým sa vzpína veľká hlava hada s vystrčeným jazykom. Scéna 2 rovnakého príbehu opäť hore zobrazuje orla s roztiahnutými krídlami, ktorý tentoraz letí preč s celou lastúrou okolo krku. Nad tým v hraničných kódoch obrazu sú vidieť oči vládcu Pacala dohliadajúce na svoje vlastné zrodenie.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Všechno je jinak

Známý astrofyzik Jiří Grygar o tajemné hmotě kolem nás, o začátku a konci světa a o tom, proč věří na zmrtvýchvstání Krista, ale v žádném případě ne na astrologii.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Navždy zabudnutý génius

Miloval holuby a čašníci v hoteli Waldorf-Astoria, kde roky býval, mu nosievali 18 servítok: toľko potreboval na vyleštenie vidličky a noža. Rátal všetko: hmotnosť príbora či polievky v tanieri. Jeho objavy však ďaleko predchádzali dobu... Mnohé jeho koncepcie sa stali zrozumiteľné až v druhej polovici 20. storočia!

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Záhada středověké mapy Piriho Reise

Jedná se o mapu, kterou nalezla skupina historiků v roce 1929. Podrobný výzkum ukázal, že mapa, namalovaná na gazelí kůži, byla vytvořena admirálem tureckého loďstva jménem Piri Reis v roce 1513.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív