Odkazy v tejto forme už nie sú platné. Prosím, použite vyhľadávanie pre nájdenie relevantného výsledku

Mŕtvi žijú ďalej

Oddávna duchovné bytosti tohto sveta, ktoré boli nositeľmi skutočnej múdrosti, tvrdili, že smrť neexistuje, existuje iba prechod z materiálnej do nemateriálnej formy bytia. Ich tvrdenie potvrdzuje aj súčasná technika. Správy, ktoré prichádzajú z „druhej strany", nám však ukazujú trocha iný obraz, na aký sme zvyknutí....

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Kto počul kričať krevety?

Duša rastlín

Vegetariánstvo je čoraz módnejšia záležitosť, a to z rôznych dôvodov. Ale aj vegetariáni či vegáni (nejedia nič živočíšneho pôvodu, teda ani mlieko, syry, vajcia) považujú rastliny za nižšie organizmy ako zvieratá. Je to však naozaj tak?

Mnohí sú presvedčení, že rastliny nič necí­tia. Mimóza či netýkavka, ktoré sa trasú pri najmenšom dotyku, môžu byť hračkou prí­rody. Prečo sa však u niektorých ľudí rastliny krásne rozvíjajú a u iných bezdôvodne hynú? Že by čosi cítili? Existujú rastliny, ktoré majú dotyk rady. Americkí botanici napríklad zistili, že šalát a zeler znášajú lepšie rozsádzanie, keď sa ich človek systematicky a jemne dotýka. Neskôr zasa Briti objavili, že rastliny, ktorých sa dotýkame, lepšie znášajú nepriaznivé poveternostné podmienky - mrazy či suchá. Ešte zaujímavejšie sú výsledky nemeckých vedcov a záhradníkov, ktorí dokázali, že rajčiny rodia až o pätinu viac, keď sa ich ľudia starostlivo dotýkajú. Citlivosť na dotyk spozorovali mnohí v prí­pade tisícky druhov rastlín vrátane mäsožra­vých rastlín, ktoré sa živia hmyzom. Pritom tieto rastliny nereagujú na každý dotyk, napríklad na dažďové kvapky či padajúce lístie. Aktivizujú sa výlučne vtedy, keď sa ich dotýka hmyz, čo znamená, že ho musia akosi rozpoznávať.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Zvieratám treba veriť

Povodne sú čoraz aktuálnejšie nielen vo svete, ale aj v Európe či u nás. Susedné Poľsko a neďaleké Nemecko si už aj v tomto roku užili svoje. Pred stratou života pri nečakanom zemetrasení či povodni nás však niekedy môžu zachrániť aj zvieratá.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Máme RSS kanál!

Čo je to RSS? Na čo je dobré? Aké výhody z neho budem mať? Ak si dávate tieto otázky, čítajte ďalej, článok vás oboznámi so základnými otázkami ohľadne RSS.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Ľudský smútok v období prosperity 2

Nachádzame sa v kľúčovom období ľudskej histórie – náš živočíšny druh uskutočňuje náhly skok z prírodného do elektronického sveta. Počas života predchádzajúcich 3000 generácií človek hľadal návod na svoje konanie v prírodnom svete. Dnes sa učíme o tom, čo je život, z obrazoviek počítačov a televíznych programov. Popri tom, ako budujeme technologickú spoločnosť, približujeme sa k cieľu, ktorý pomenoval Švajčiarsky autor Max Frisch: "Usporiadať život tak, aby sme ho ani nezažili".

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Ľudia sú znepokojení

V poľskom meste Sulechov obyvatelia často vídajú UFO a majú rôzne vízie vrátane náboženských. Celý prípad preskúmala redakcia týždenníka Gwiazdy mówia, ktorú znepokojení obyvatelia požiadali o návštevu.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Naše předky zřejmě zničila jaderná válka

Atomová puma zničila před tisícovkami let kvetoucí město v dnešní indické provincii Rádžasthán. Vědce o dávné apokalypse přesvědčil nález vrstvy radioaktivného popela. Badatelé tak získali důkaz o pravdivosti záznamů v eposech Rámájana a Mahábhárata.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív

Ještě více kuriozit.

Z knihy Tajuplná archeologie od Luc Burgin
- Jak se dostal kovový šroub do prastarého kamene? Tuto otázku si nyní kladou čínští vědci.

čítaj celý článok / žiadne komentáre / archív