« Muž, ktorý sadil stromyÚvod do štúdia hermetizmu 12 »

Monument Valley - Utah, USA

Notoricky známa krajina červených pieskovcových hôr a prapodivných skalných tvarov, ktoré sa dvíhajú k nebu z rozpáleného púštneho piesku, sa stala akousi "ochrannou známkou" Divokého západu.

Na ceste do Monument Valley

Vo chvíli, keď prídete priamo do samotného Údolia monumentov, ktoré sa tiahne pozdĺž hranice štátov Utah a Arizona, 24 míľ severne od Kayenty a 25 míľ juhozápadne od Mexican Hat, vás okamžite napadne, ako silne toto prapodivné miesto ovplyvnilo vaše predstavy o Divokom západe.

Na ceste do Monument Valley 2

Podobnú scenériu by ste samozrejme našli aj inde na Juhozápade, ale tu je všetko tak nejak viac pri sebe. Od ranných prvopočiatkov Hollywoodu sa Údolie monumentov stalo pravým rajom filmárov a práve tu sa zrodila hviezda Johna Wayna a mnohých ďalších hrdinov kovbojok a dobrodružných filmov.

Monument Valley 3

Napríklad fotografie a plagáty "Marlboro country" pozná z reklám a filmov každý, skutočné kúzlo a mystika Údolia monumentov sa nedá vyjadriť slovami ani preneseným obrazom.

Monument Valley 4

A keď k tomu všetkému ešte pripočítame, že ide zároveň o posvätné duchovné centrum navažskej kultúry, môžete tento národný pamätník smelo prehlásiť za zlatý klinec celého Juhozápadu.

Monument Valley 5

© 2007 Foto a Text: Iveta Hudecová, yvette_svk@yahoo.comAutor článku - Iveta Hudecová
Publikoval - Yvette
Časť v seriáli - Cestou necestou Amerikou
Článok je v sekcií - Spoločnosť, Krajiny a Národy / Cestopisy
Pre komentovanie článkov musíte byť prihlásený