« ZvonySkrytý boj diablov proti dušiam »

Hearst Castle - Kalifornia, USA

Na vrchu kopca 70 km na severozápad od San Luis Obispo sa nachádza sídlo Hearst Castle, jeden z najextravagantnejších domov na svete, kde vydavateľ William Randolph Hearst hostil Winstona Churchilla, Charlie Chaplina, George Bernarda Shawa, Charlesa Lindberga, ...

Hearst Castle

Dom v súčasnej dobe priláka viac ako milión návštevníkov ročne.

Hearst Castle 2

Jeho interiér kombinuje steny, podlahy a stropy vytiahnuté z európskych kostolov a hradov s gotickými krbmi a maurským dláždením, pričom každá miestnosť je prepchatá gréckymi vázami a stredovekými gobelínmi.

Hearst Castle 3

Je iróniou, že tieto predmety mohlo vidieť viac ľudí ako keby zostali v zemiach, kde boli vytvorené.

Hearst Castle 4

Práce na Hearstovom ranči na rozlohe 100 tisíc hektárov začali v roku 1919; na stavbu dohliadala architektka Julia Morganová (ako jediná sa nebála pustiť do tohto projektu), ktorá každú izbu a budovu navrhla v duchu diel, ktoré v nich mali byť umiestnené.

Hearst Castle 5

Hrad nebol nikdy úplne dokončený; izby boli hneď po dokončení búrané, aby sa do nich zmestilo ešte viac nahromadených pokladov.

Hearst Castle 6

Hlavná fasáda, kópia mudejarskej katedrály s dvoma vežami stojí na vrchole schodiska, ktoré sa vinie nahor z bazénu (najfotografovanejšieho na svete) plneného pramenitou vodou a lemovaného gréckou kolonádou.

Hearst Castle 7

© 2007 Foto a Text: Iveta Hudecová, yvette_svk@yahoo.comAutor článku - Iveta Hudecová
Publikoval - Yvette
Časť v seriáli - Cestou necestou Amerikou
Článok je v sekcií - Spoločnosť, Krajiny a Národy / Cestopisy
Pre komentovanie článkov musíte byť prihlásený