« SenzibilovéŽeny na egyptském trůně »

Grand Canyon - Arizona, USA

Flagstaff je malé študentské mestečko, kde ešte stále cítiť príchuť Divokého západu a rebelských 20.rokov, kedy tadiaľto viedla slávna Route 66, patrí k najkrajším a najtypickejším mestám celého Juhozápadu. Mesto rozdeľujú na polovice zo západu na východ dve rovnobežné cesty - Santa Fe Avenue, bývalá Route 66, a slávna železničná trať Santa Fe Railroad, po ktorej ešte aj dnes čas od času prejde vlaková súprava.

Cestou do Grand Canyonu

Prešli sme tadiaľto na ceste do Grand Canyonu ale keďže na vrcholkoch hory San Francisco Peak už bol sneh a večer už bola zima, dlho sme tam neostali. Je tam veľa obchodíkov v starom kovbojskom štýle ale všetko je tam veľmi drahé, keďže je to široko ďaleko najväčšie mesto. Oveľa zaujímavejšia bola cesta tam, vďaka metúcim tabuliam sme z dialnice odbočili na Flagstaff ale ocitli sme sa pred kopou sena:) Cestou späť sme zase narazili na toľko tabúľ, že sme od radosti nevedeli ktorou cestou sa vybrať.

Cestou do Grand Canyonu 2

Boli sme si ešte pozrieť ranč v západnej časti Grand Canyonu, bohatí turisti tam po výlete vrtulníkom alebo po výlete na koňoch zvyknú prespať.

Grand Canyon West Ranch

Keď sme tam prišli, bola už pre nich pripravená úžasná večera. Majiteľkina dcéra nás na chvíľku pozvala dnu, ale nemohli sme fotiť...

Grand Canyon West Ranch 2

Grand Canyon West Ranch 3

Grand Canyon zavalí každoročne masa takmer päť miliónov turistov z celého sveta.

Grand Canyon

Táto "diera v zemi" je skutočne veľkolepý prírodný skvost, ktorého rozmery a krása sú mimo ľudského chápania.

Grand Canyon 2

Žiadna fotografia ani štatistické údaje nie sú schopné popísať niečo tak obrovské a nezmerateľné. Svojou hĺbkou cez 1,6 km pripomína bezodnú priepasť.

Grand Canyon 3

Jeho šírka od kraja po kraj sa pohybuje od 6,5 km až po neskutočných 30 km. To sú ale len fakty. Všetky mysliteľné farebné odtiene, prapodivné tvary, neopísateľné kúzla hry svetla a tieňa, ostré výbežky sa textom zachytiť nedajú.

Grand Canyon 4

Prvý pohľad do hlbín kaňonu je tak vzdialený, neopísateľne nadzemský zážitok, že ním nikto nemôže byť sklamaný. Prvému pohľadu sa skrátka nič nevyrovná.

Grand Canyon 5

Čas od času údolie zahalí nepreniknuteľná hmla (emisie síry), ktorá sa valí zo 70 míľ vzdialenej elektrárne Navajo Generating Station v mestečku Page, môže sa dokonca stať, že Grand Canyon vôbec neuvidíte...

Grand Canyon 6

© 2007 Foto a Text: Iveta Hudecová, yvette_svk@yahoo.comAutor článku - Iveta Hudecová
Publikoval - Yvette
Časť v seriáli - Cestou necestou Amerikou
Článok je v sekcií - Spoločnosť, Krajiny a Národy / Cestopisy
Pre komentovanie článkov musíte byť prihlásený