Pohľad do tajov astrológie 6

Zatiaľ čo Baran prináša energiu, Býk dáva energii tvar, Blíženec ide vo vývoji ďalej a obohacuje tretiu časť vývojového cyklu intelektom. Pretože je to znamenie vzdušné a zároveň premenlivé, je jeho nestálosť najväčšia z celého zvieratníka. Blíženec je neustále roztržitý, skúmajúci, o všetko sa zaujímajúci. Život pre neho predstavuje stále niečo nové a vzrušujúce. Je prezviedavý, zvedavý, bystrý. Snaha poznať všetko ho však vedie k povrchnosti, takže znalosti sú síce do šírky značné, do hĺbky však už príliš neprenikajúce. Blíženec chápe rýchlo, ale získané znalosti príliš nerozvíja.

BLÍŽENCI – GEMINI

Živel: Vzduch
Dynamika: Premenlivá
Polarita: Pozitívna
Vládca: Merkur

Blíženec miluje hry, veľakrát v nich používa nie práve fér spôsobov, snaží sa niekomu prejsť cez rozum. Pretože Blíženec nemá veľkú schopnosť vcítiť sa do iných, hlboko im porozumieť, ľahko iných ľudí urazí, či zraní. Tradične býva znamenie Blížencov dávané do súvislosti s najbližším okolím, súrodencami, susedmi, krátkymi cestami. Najbližšie okolie má tiež na Blížencov veľký vplyv. Dôležitá je pre Blížencov reč. Blíženci sa radi realizujú hovorením, popisom toho, čo vidia. Pretože myslenie je rýchle a prelietavé, skáču v reči z predmetu na predmet; sledovať ich rieku slov nie je vždy ľahké. K materiálnym veciam nemá Blíženec väčšinou veľký vzťah, peniaze pre neho predstavujú prostriedok ku slobode, keď nemusí, Blíženec sa radšej peniazmi nezaoberá.

V negatívnych prípadoch prináša znamenie Blížencov veľkú roztržitosť, horšie sústredenie, povrchnosť, prehnanú zvedavosť, snahu byť vtipný za každú cenu, nervozitu a ľstivosť. Vládcom Blížencov je Merkúr a znamenie mu svojim charakterom zodpovedá.

Planéty v Blížencoch naberajú na rýchlosti svojich účinkov, ich pôsobenie sa posunuje do intelektuálnejšej roviny. Planéty spojené s citom – najmä Mesiac a Neptún, získavajú v Blížencoch na nestálosti. Venuša získava v oblasti partnerských vzťahov na prelietavosti. Marsova agresivita sa v Blížencoch transformuje do intelektuálnej polohy, takže Mars v Blížencoch naznačuje značnú túžby k diskusiám až hádavosť.

RAK – CANCER

Živel: Voda
Dynamika: Kardinálna
Polarita: Negatívna
Vládca: Mesiac

Rak dopĺňa vývoj indivídua o zložku citovú. Je pokladaný za najcitlivejšie znamenie. Zatiaľ čo Blíženec si uvedomuje vo vzťahu predovšetkým intelekt, Rak zdôrazňuje cit. Je si vedomý svojho citové spätia s ranným vývojom, detstvom, pôvodnou rodinou, matkou. Je stále spojený s koreňmi, z ktorých vyrastal, stále sa navracia k domovu. Citové uspokojenie je pre Raka mimoriadne dôležité, akékoľvek ohrozenie citovej zložky osobnosti, domova, má pre neho negatívny účinok. Pretože je ľahko citovo zraniteľný, buduje mnohokrát okolo seba ochranný múr, škrupinku, za ktorú málokoho pustí. Domov pre neho neznamená len citovú istotu, ale tiež istotu uspokojenia základných potrieb – potravy, bezpečia. Má potrebu byť podporovaný a tiež sám rád podporuje. V sociálnych skupinách Rak často poskytuje pomoc, podporu, bezpečie. Sám však tiež pomoc a podporu od sociálnych skupín vyžaduje. Pokiaľ jeho citové potreby nie sú uspokojované, môže upadnúť do zmätku, je detinský, reakcie prestávajú byť primerané situácii. Rak poskytuje svetu okolo cit – bez jeho vplyvu by svet bol príliš racionálny, studený a v istom smere mŕtvy.

Vzhľadom k tomu, ako vysoko oceňuje domov, rodinu, dokáže za zachovanie domova a rodiny veľmi bojovať. Značná citlivosť mu prináša veľkú zraniteľnosť, mnohí Raci sú až bolestínsky. V Rakových pocitoch nie je ľahké sa orientovať. Preto je prospešné, keď sa Rak naučí svoje pocity dávať zrozumiteľne najavo.

Ak preváži u Raka viac vplyvov negatívnych, potom je prehnane citlivý, vzťahovačný, neustále v obrane, stráca rozhodnosť, odvahu. Je pasívny, veľmi náladový a i lenivý. Mesiac, ktorý Rakovi vládne, vystihuje najmä jeho pocitovú stránku. Dobre tiež zodpovedá Rakovej spätosti s detstvom, domovom a matkou.

Planéty v Rakovi získavajú na citlivosti, krehkosti. Najlepšie sa v Rakovi darí planétam, ktoré city obsahujú – Mesiacu, Venuši, Neptúnu. Pre Merkúra, Urána, ktorí túžia po objektivite, je Rak konfliktné znamenie. Mars má na Raka príliš mnoho energie a môže tu vyvolávať napätie a neúnosne zvyšovať citlivosť.

-pokračovanie-

Vynikajúce rady z oboru môžete získať i na ASTROLAB.cz
Úryvok je z knihy: Dr. Josef Grumlík, Pohled do tajů astrologie, Nakladateľstvo Fenix, Schneider vydavateľstvo, Brno

Z češtiny preložil: Valsorim

Pohľad do tajov astrológie

Pohľad do tajov astrológie II

Pohľad do tajov astrológie III

Pohľad do tajov astrológie IV

Pohľad do tajov astrológie V
Časť v seriáli - Pohľad do tajov astrológie
Článok je v sekcií - Mystériá, Mágia a Mystika / Astrológia