Pohľad do tajov astrológie 5

"Znamením Barana zverokruh začína. Počiatkom cyklu je charakteristický základným impulzom k akcii, odvahou, iniciatívou. Baran má v sebe značnú silu, životnosť, túžbu byť prvý, presadiť sa za každú cenu. Sila však ešte nemá smerovanie, je vystrelovaná do všetkých strán, je silou sama o sebe, radosťou z energie, radosťou z možností, ktoré energia poskytuje. Baran jedná sice odvážne, ale cieľ jednania nemusí byť zrejmý."

BARAN – ARIES

Živel: Oheň
Dynamika: Kardinálna
Polarita: Pozitívna
Vládca: Mars

Kľúčové slovo: Ja

Znamením Barana zverokruh začína. Počiatkom cyklu je charakteristický základným impulzom k akcii, odvahou, iniciatívou. Baran má v sebe značnú silu, životnosť, túžbu byť prvý, presadiť sa za každú cenu. Sila však ešte nemá smerovanie, je vystrelovaná do všetkých strán, je silou sama o sebe, radosťou z energie, radosťou z možností, ktoré energia poskytuje. Baran jedná sice odvážne, ale cieľ jednania nemusí byť zrejmý. Je bojovný, súťaživý i agresívny. Agresivita nie je len fyzická ale napríklad aj slovná. Baran sa často prie, v diskusii nepočúva názory druhej strany, chce proste presadiť svoj názor, presadiť sám seba. Preto sa Baran musí učiť sebaovládaniu, taktu, tolerancii. Veľakrát baranovi chýba premyslený smer akcií. Jeho akcia je akciou okamihu, nepomýšľa príliš na následky, neuvažuje do budúcna. Baranovo vodcovstvo nie je ani tak založené na túžbe ovládať iných, ako na túžbe po uskutočnení toho, čo chce.

Z bojovnosti, súťaživosti Barana vyplýva i jeho menšia sociálna prispôsobivosť. Baran nebýva najlepším spolupracovníkom a len s obtiažami dokáže byť niekomu podriadený. Hnev, či radosť málokedy skrýva. Ak sa rozhnevá, hnev netrvá dlho. Ak je energia vybúrená, Baran sa ukľudní. Baran nie je trpezlivý ani príliš disciplinovaný. Správny Baran má veľké sebavedomie, ctižiadosť a značnú odolnosť. Záporné vlastnosti u nižších typov Barana sa prejavujú ako útočnosť, tvrdohlavosť, fanatizmus, surovosť.

Vládca Barana, Mars, mu svojou povahou dobre zodpovedá. Planéty prechádzajúce Baranom získavajú na rýchlosti svojich účinkov, orientujú sa viac na seba, čo u sociálnych planét (Venuša, Mesiac) môže viesť k vnútorným napätiam. Zvlášť Venuša, ktorá túži po sociálnom kontakte, prežíva konflikt dosť intenzívne. Vzhľadom k impulzivite Barana a k rýchlemu výdaju energie, nebýva účinok znamenia Barana dlhodobý.

BÝK – TAURUS

Živel: Zem
Dynamika: Fixná
Polarita: Negatívna
Vládca: Venuša

Kľúčové slovo: Mám

Býk tvaruje energiu Barana. Baranova energia totiž nie je ohraničená, mieri voľne do priestoru. Býk tento priestor vhodne uzaviera a neumožňuje, aby sa energia bezcielne trieštila. Energia získava stabilitu, vyrovnanosť, trvalosť. Býk prináša obmedzenie priestoru a sústredenie. Oproti Baranovi je Býk pomalší, mäkší, chladnejší a plodnejší.

Býk má rád materiálny svet. Tento svet si dotvára ku svojej potrebe, k svojmu úžitku, k svojej radosti. Býk miluje všetko, čo je príjemné. Je poživačný a zmyselný. Je erotický, ale na rozdiel od Škorpióna, pre ktorého je erotika skôr nutkavé tajomno, je Býk zemitejší a radostnejší vo veciach spojených so sexualitou. Má rád veci, ktoré robia život pohodlným, príjemným. Luxus vyhľadáva preto, že mu prináša komfort, nie preto, že je drahý. Peniaze pre neho predstavujú prostriedok k dosiahnutiu pohody, samé o sebe pre neho nemajú veľký význam. Ak je jeho majetok ohrozený, zneistie, stráca pocit citového bezpečia. I keď je citlivý, berie to skôr ako skutočnosť, ktorou sa netreba zaoberať, analýza citov, typická pre Pannu, je pre neho nepochopiteľná.

Nižší typ Býka môže byť lenivý, príliš lipnúci na majetku, luxuse a je obvykle veľmi pôžitkársky. Býva tiež príliš konzervatívny a sebecký. Vyššie typy Býka sú veľmi stále, okoliu sympatické, trpezlivé a kľudné. Všeobecne Býk príliš neriskuje, bojí sa strát.

Tradičným vládcom Býka je Venuša, ktorej zodpovedá najmä Býkova túžba po pekných veciach i po vyrovnaných sociálnych kontaktoch. Pretože pre Býka je viac charakteristická jeho vlastnosť dávať veciam tvar, základ, hmotu, sú teraz niektorí astrológovia presvedčení, že sa Venuša k Býku príliš nehodí a domnievajú sa, že jeho vlastnostiam by viac zodpovedala Zem.

Planéty v Býku, ktorý je najpomalším znamením zverokruhu zvolňujú rýchlosť svojho pôsobenia a ich vplyvy sú viac trvalé, konkrétnejšie, spojené s materiálnym svetom a praktičnosťou. Planéty, ktoré svojou povahou sú rýchle, menlivé, ako napríklad Urán, s Býkom príliš dobre nevychádzajú. Urán je príliš búrlivý na Býka, ktorý by najradšej zachoval stav vecí. Mars so svojou explozívnou energiou prináša veľakrát do znamenia Býka konflikt.

-pokračovanie-

Vynikajúce rady z oboru môžete získať i na ASTROLAB.cz
Úryvok je z knihy: Dr. Josef Grumlík, Pohled do tajů astrologie, Nakladateľstvo Fenix, Schneider vydavateľstvo, Brno

Z češtiny preložil: Valsorim

Pohľad do tajov astrológie

Pohľad do tajov astrológie II

Pohľad do tajov astrológie III

Pohľad do tajov astrológie IV
Časť v seriáli - Pohľad do tajov astrológie
Článok je v sekcií - Mystériá, Mágia a Mystika / Astrológia